Edit

Thursday 19 December 2013

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
BAHASA MELAYU

Hari                 :           Isnin
Masa               :           11.15 – 12.15 (60 minit)
Kelas               :           1 Sejahtera
Bilangan Murid            :           25 Orang
Mata Pelajaran            :           Bahasa Melayu



TEMA
ALAM SEKITAR DAN TEKNOLOGI HIJAU
TAJUK
Rama-ramaku



FOKUS UTAMA
STANDARD KANDUNGAN
4.1. Menyebut dan memahami unsur seni dalam lagu
       melalui nyanyian secara didik hibur.
STANDARD PEMBELAJARAN
4.1.2 Menyebut dengan jelas  dan memahami seni
         kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku
         secara didik hibur.
FOKUS SAMPINGAN
STANDARD KANDUNGAN
1.5    Bercerita dan  menceritakan sesuatu perkara
         semula dengan tepat  menggunakan sebutan
         yang jelas dan intonasi yang betul.
STANDARD PEMBELAJARAN
1.5.2. Menceritakan sesuatu perkara yang didengar
          dengan betul menggunakan  ayat tunggal.



OBJEKTIF
Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;

i.  Menyebut dan  dan memahami keseluruhan seni kata lagu
    dan gerak laku dengan  jelas .
ii. Menceritakan cerita yang terdapat dalam lagu dengan ayat
    tunggal yang betul.

PENGISIAN KURIKULUM
i. Ilmu : Sains & Muzik
ii. KBT : Kecerdasan Pelbagai - Verbal linguistik, Kinestetik
                                                   Visual ruang
              Kemahiran Berfikir ; Menjana idea
iii. Nilai  Murni : Keberanian, yakin diri dan bekerjasama.             
SISTEM BAHASA
Kosa kata : Kelongsong dan  kepompong
BBM
Petikan dalam bentuk paparan slaid





LANGKAH
ISI PELAJARAN
AKTIVITI
CATATAN

Set Induksi
(5 minit)

1.Apakah aksi yang guru
   lakukan? (Rama-rama)
- Sebutkan warna yang
  biasa terdapat pada
  seekor rama-rama?
 (merah, kuning, hijau, biru)


-Guru membuat simulasi pergerakan rama-rama daripada kepompong dan beberapa pelajar diminta meniru pergerakan guru.
-bersoal jawab dengan murid

Kecedasan Pelbagai;   Kinestetik dan  Visual ruang

Langkah 1
(30 minit)


-Rama-rama cantik.
-Rama-rama berasal daripada ulat.
-Rama-rama hisap madu.
-Rama-rama terbang merata-rata.
-Rama-rama hidup tidak lama.





Kelongsong – Tempat kepompong berehat.
Kepompong – gulungan daun yang terdapat di dalamnya anak serangga/ulat


-Guru menayangkan seni kata lagu ‘Rama-rama’.

-Murid diminta membaca seni kata lagu tersebut dengan sebutan yang jelas.

-Guru meminta murid membuat gaya dan aksi berdasarkan ayat tunggal yang dibaca.


-Guru menjelaskan makna kelongsong dan kepompong
ICT




Nilai: Keberanian, Yakin Diri


Kemahiran Berfikir;
Menjana idea

Kecedasan Pelbagai;   Kinestetik dan  Visual ruang

Penerapan kosa kata


Langkah 2
(20 minit)

-Ulat menjadi kepompong
-Kepompong tinggal dalam kelongsong
-Apabila kepompong matang, kelongsong akan pecah menjadi rama-rama yang cantik.

Guru meminta kumpulan murid bercerita menggunakan teknik bercerita tentang kisah hidup seekor rama-rama dengan aksi dan gaya yang sesuai.(Kumpulan telah ditentukan oleh guru)
.

Ilmu : Sains
Kecedasan Pelbagai;  Verbal Linguistik  Kinestetik dan  Visual ruang

Penutup
(5 minit)

Lagu ‘Gelang Si Paku Gelang’

Guru bersoal jawab gengan murid tentang pelajaran hari ini
Murid-murid  dan guru menyanyikan lagu `Gelang Si Paku Gelang’


ICT

Refleksi:













Rancangan Pelajaran Harian`
Bahasa Melayu Tahun 4

Tarikh                        : 2 Januari 2012
Masa                          : 0830 – 0930 pagi
Mata pelajaran         : Bahasa Melayu
Tahun                        : Tahun 4
Bilangan Murid       : 31 orang
Tema                         : Rakyat Cergas Negara Maju
Tajuk                         : Bintang Badminton


Hasil Pembelajaran:
Fokus utama
8. 2        Membina dan menulis ayat tunggal  dan ayat majmuk dalam sesuatu
              penulisan teks tentang sesuatu tajuk
              Aras 1
              i.Membina ayat tunggal dan ayat  majmuk berdasarkan tajuk.

Fokus sampingan
1.5       Memberikan penjelasan tentang sesuatu perkara yang tersurat dan tersirat.
            Aras 1
i.              Menyatakan fakta yang terdapat dalam bahan. 

5.2      Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang dibaca. 
            Aras 3
i.              Menjawab soalan pemahaman berdasarkan teks yang dibaca.






Objektif pembelajaran:
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
1.    Membina  sekurang-kurangnya  6  ayat tunggal berdasarkan tajuk
“Bintang Badminton” .
2.    Menyatakan sekurang-kurangnya 5 fakta yang terdapat dalam petikan “Bintang Badminton”.
3.    Menjawab sekurang-kurangnya 5 soalan pemahaman berdasarkan teks “Bintang Badminton” yang dibaca.

Sistem bahasa:
Tatabahasa   : antonim (lelaki x perempuan, muda x tua, dalam x luar,
  ramai x sedikit, selepas x sebelum)
Kosa kata      : menundukkan, merangkul, arena

Pengisian kurikulum
                        Ilmu     : Pendidikan Jasmani
                        Nilai    : Kerajinan, patriotisme, semangat kesukanan.

Kemahiran bernilai tambah (KBT):
                        Kemahiran berfikir                           : Menjana idea
Kemahiran belajar cara belajar      : Mencatat isi penting
Kecerdasan pelbagai                      : verbal-linguistik,
  interpersonal, intrapersonal

Pengetahuan sedia ada   : Murid-murid pernah bermain badminton dengan
  rakan.

Bahan bantu mengajar     : Raket badminton dan bola tangkis, petikan “Bintang Badminton”, kertas sebak dan pen “Marker”, lembaran kerja.





Langkah/ masa

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan



Set induksi
(5 minit)

Contoh soalan:
·         Sukan apakah yang dimainkan oleh guru?
·         Apakah nama benda ini?
·         Siapa gemar bermain permainan ini?
·         Siapakah pemain handal dalam permainan ini?

1.    Guru menunjukkan gaya seorang pemain badminton. 
2.    Murid diminta meneka aksi yang dilakonkan oleh guru.
3.    Murid ditunjukkan bola tangkis dan raket.
4.    Murid menjawab soalan tentang badminton berdasarkan pengalaman sedia ada
5.    Guru mengaitkan  soal jawab tadi dengan tajuk P&P hari ini

Bahan bantu mengajar:
 Raket dan bola tangkis.

Kemahiran berfikir:
menjana idea.




Langkah 1
(8 minit)

Menyatakan fakta dalam petikan.

Peta Minda:
(Rujuk rampiran 1)


1.    Murid diminta membaca petikan yang bertajuk “Bintang Badminton” dan  diminta mencari isi penting setiap peranggan dan mencatat dalam peta minda yang didearkan oleh guru.
2.    Perbincangan dibuat bersama oleh guru dan murid untuk menyemak jawapan.
Bahan bantu mengajar:
Petikan “Bintang Badminton”
Peta minda
Nilai:
Patriotisme
Kecerdasan pelbagai:
Verbal-linguistik
Nilai:
Patriotisme



Langkah 2
( 10 minit)
Menjawab soalan pemahaman
Kosa kata:
1.    Menundukkan:
Menewaskan
2.    Merangkul
Mencapai
3.    Arena
Medan; gelanggan
1.    Guru dan murid-murid berbincang tentang kosa kata yang terdapat dalam petikan.
2.    Murid-murid diberi lembaran kerja pemahaman. 
3.    Guru membincangkan jawapan bersama-sama dengan murid.
Bahan bantu mengajar:
Petikan dan lembaran kerja pemahaman.
Kecerdasan pelbagai:
interpersonal





Langkah 3
(9 minit)
Tatabahasa
Antonim
·         lelaki x perempuan
·         muda x tua
·         dalam x luar
·         ramai x sedikit
·         selepas x sebelum
Pengayaan:
Menukar perkataan yang digariskan dalam petikan dengan antonim yang betul.
(Rujuk Lampiran 2)
Pemulihan:
Memilih antonim yang tepat bagi perkataan yang digarisi dalam ayat. (Rujuk lampiran 3)


1.    Guru menerangkan dan memberikan contoh-contoh antonim kepada murid-murid.
2.    Murid-murid menjawab soalan mengikut kumpulan pengayaan dan kumpulan pemulihan.
3.    Guru membincangkan jawapan bersama-sama dengan murid.

Bahan bantu mengajar:
lembaran kerja

Nilai:
Kerajinan






Langkah 4
( 25 minit)
BINTANG

BADMINTON
Menulis ayat tunggal berdasarkan petikan “Bintang Badminton”.



 















1.    Murid-murid membentuk kumpulan berlima dan diberikan kertas sebak dan pen “marker”.
2.    Murid menulis ayat tunggal yang berkaitan dengan Datuk Lee Chong Wei pada kertas sebak  tersebut.
3.    Murid membentangkan jawapan mereka dihadapan kelas.
Bahan bantu mengajar:
Kertas Mahjong dan pen “marker”, petikan “Bintang Badminton”.
Kemahiran belajar cara belajar           : Mencatat isi penting petikan
Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal

Nilai:
bekerjasama

Penutup
(3 minit)

Rumusan kognitif:
·         Menulis ayat tunggal tentang ikon sukan badminton
 Rumusan Sosial:
·         Bersenam dan bersukan baik untuk kesihatan kita


1.    Murid-murid diminta merumus tentang kemahiran bahasa yang dipelajari
2.    Guru  meminta murid menyenaraikan kebaikan bersukan

Nilai:
Semangat patriotisme

No comments:

Post a Comment