Edit

Saturday 21 December 2013

RPH Bahasa Melayu Tahun 3



Rancangan Pelajaran Harian`
Bahasa Malaysia Tahun 3

Tarikh                                    : 28 Febuari  2013 (Khamis)
Masa                                      : 0830 – 0930 pagi
Mata pelajaran                     : Bahasa Malaysia
Tahun                                    : Tahun 3 Merah
Bilangan Murid                   : 40 orang
Tema                                     : Keselamatan di luar rumah
Tajuk                                     : Menunggang Basikal dan Membonceng Motorsikal
Fokus utama                       :

            Standard Kandungan
2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul.     
Standard Pembelajaran
2.5.1 Membaca dan memahami bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul.

Objektif pembelajaran       :
Pada akhir pelajaran, murid-murid dapat:
i.              Membaca dan memahami 3 bahan grafik yang mengandungi ayat dengan betul.

Sistem bahasa:
Kosa kata      : Cermin pandang sisi , jaket pemantul cahaya.

Pengisian kurikulum
                        Ilmu     : Peraturan jalan raya (JKJR)
                        Nilai    : Patuh kepada undang – undang , kerjasama , kerajinan
                        EMK    :

Kemahiran bernilai tambah (KBT):
                        Kemahiran berfikir                           : Menjana idea
Kemahiran belajar cara belajar      :  
Kecerdasan pelbagai                      : verbal-linguistik,
  interpersonal, intrapersonal
           
Pengetahuan sedia ada  : Murid-murid pernah menunggang basikal dan membonceng motorsikal.

Bahan bantu mengajar     : Gambar tanda di jalan raya, motorsikal , basikal, jaket pemantul cahaya, topi kaledar,  petikan “Panduan Menunggang basikal ”, dan lembaran kerja.

Langkah/ masa

Isi pelajaran

Aktiviti P&P

Catatan



Set induksi
(7 minit)
(P n P dijalankan di Dewan Terbuka SKAKG)
Contoh soalan:
·         Apakahbenda ini?

Andaian jawapan
-motorsikal.
·         Siapakah pernah membonceng motorsikal?
-       murid

1.    Guru membawa motorsikal 
2.    Guru bertanya apakah kenderaan ini.
3.    Murid menjawab soalan tentang motorsikal berdasarkan pengalaman sedia ada
4.    Guru mengaitkan  soal jawab tadi dengan tajuk P&P hari ini

Bahan bantu mengajar:
 Motorsikal

Kemahiran berfikir:
menjana idea.






Langkah 1
( 15 minit)
Peraturan membonceng motorsikal.
(Lampiran 1)

-Guru menunjukkan tunjuk cara cara membonceng motorsikal dan memakai topi kaledar.
-mengenalpasti bahagian motorsikal seperti lampu isyarat membelok , brek , lampu utama dan cermin pandang sisi.




1.    Murid akan duduk berkumpulan.
2.    Murid melihat tunjuk cara guru membonceng motorsikal dan memakai topi kaledar dengan betul.
3.    Murid dipilih untuk melakukan semula tunjuk cara yang telah ditunjukan guru.
4.    Murid ditunjukan bahagian motorsikal. Guru menulis bahagian di dalam kad manila dan memilih murid membaca nama – nama bahagian motorsikal.
5.    Guru membetulkan bacaan murid.
Bahan bantu mengajar:
motorsikal. Topi kaledar

Kecerdasan pelbagai:
Intrapersonal
Nilai:
-bekerjasama dalam kumpulan
- patuh pada undang-undang.





Langkah 2
(10 minit)
Lampiran kerja
-       Rujuk lampiran 1
Kosa kata
cermin pandang sisi
-cermin yang terdapat pada kenderaan darat untuk melihat belakang.
.
2. Jaket pemantul cahaya
- baju keselamatan yang mengeluarkan cahaya apaabila disinari.
1.    Murid diberikan lampiran kerja menamakan bahagian – bahagian motorsikal.
2.    Murid terpilih akan membacakan jawapan
3.    Guru bersoal jawab dengan murid.
4.    Guru menerangkan kosa kata dan ayat yang menggunakan kosa kata yang sama.

Bahan bantu mengajar:
-motorsikal
-Buku Kosa kata
Kecerdasan pelbagai:
Verbal-linguistik



Langkah 3
( 10 minit)
“Menunggang basikal dengan selamat.”
-Penerangan mengenai cara – cara menunggang basikal dengan selamat dengan mengunaan topi kaledar , jaket pemantul cahaya dan alat pemantul cahaya di basikal.
(Rujuk lampiran 1 dan 2)
1.    Guru telah meminjam basikal murid.
2.    Murid diminta melakukan aksi menunggang basikal.
3.    Murid terpilih diminta melakukan aksi menunggang basikal semasa pergi ke sekolah
4.    Murid diminta menerangkan apakah tanda jalan raya ditunjukkan guru.
5.    Murid diminta meneka bahagian motorsikal dan peralatan tambahan untuk keselamatan semasa menunggang basikal.
Bahan bantu mengajar:
Basikal , jaket pemantul cahay , tanda jalan raya.
Kecerdasan pelbagai:
interpersonal


Langkah 4
(12 minit)
Lampiran Kerja
(rujuk lampiran 2)
Pengayaan
(rujuk lampiran 3)
Pemulihan
(Rujuk lampiran 4)
1.    Murid – murid diminta membuat lampiran kerja dan dibimbing oleh guru.
2.    Murid-murid menjawab soalan mengikut kumpulan pengayaan dan kumpulan pemulihan.
3.    Guru membincangkan jawapan bersama-sama dengan murid.

Bahan bantu mengajar:
lembaran kerja



Penutup
(6 minit)
Rumusan kognitif:
·         Menamakan nama bahagian motorsikal dan kegunaanya
 Rumusan Sosial:
·         Harus patuh peraturan di jalan raya agar selamat dan sejahtera untuk diri sendiri dan orang lain.

1.    Murid-murid diminta merumus tentang kemahiran bahasa yang dipelajari
2.    Guru  meminta murid patuh pada undang – undang dan peraturan jalan raya.

Nilai:  
Patuh pada undang - undang

Refleksi Guru :
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------.

Ulasan Guru pembimbing:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Ulasan Pensyarah pembimbing:
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------.





No comments:

Post a Comment